اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان مرکزی

2015-10-16 08.36.02 1

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان مرکزی در روزهای ۱۷ تا ۲۰ مهرماه به صورت غیرمتمرکز در سطح استان برگزار گردید. از بین ۱۵ نمایش ارسال شده به دبیرخانه جشنواره شش نمایش از اراک، پنج نمایش از ساوه، دو نمایش تفرش، یک نمایش از دلیجان و یک نمایش نیز از محلات در این جشنواره شرکت کردند که پس از داوری اولیه و بازبینی، هشت نمایش انتخاب شدند.

در مراسم اختتامیه این جشنواره در سالن زنده یاد استاد محمدمهدی هدایتی فرهنگسرای آیینه، با انتخاب داوران: دکتر یونس آبسالان، کیهان ملکی و محمد قاسمی، نمایش‌های «بوتیک» به کارگردانی شهرام سلطانی و «بگذار بخوابم اگر مردم» به کارگردانی افق ایرجی از اراک و «رود در نیستگاه ۸۹۵» به کارگردانی بهروز رحیمی از دلیجان به عنوان سه اثر برگزیده بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان مرکزی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه یافتند.

در بخش بروشور لوح تقدیر و جایزه نقدی به روح‌اله یعقوبی طراح بروشور نمایش «دردسرهای مرد مرده» از ساوه اهدا شد.

در بخش موسیقی نیز لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهدی رحیمی طراح موسیقی نمایش «رود در نیستگاه» از دلیجان، تعلق گرفت.

در بخش طراحی صحنه، مهدی اسدی‌زاده از تفرش به خاطر نمایش «عاشقانه‌های دو بازمانده از یک جنایت جنگی»، مهدی ذره از ساوه برای نمایش «دو اپیزود در جهنم» و  مهدی رحیمی و وحید رحیمی از دلیجان برای نمایش «رود در نیستگاه۸۹۵ » به ترتیب رتبه‌های سوم، دوم و اول را کسب کردند.

در بخش نگاه ویژه نیز تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی از آن نمایش «آجر» به کارگردانی میثم کرمی از محلات شد.

در بخش بازیگری زن، لوح تقدیر و جایزه نقدی به پریسا توکلی از اراک برای نمایش «شهر شکلاتی»، مهسا افتحی از تفرش برای نمایش «دو بازمانده از یک جنایت جنگی» و مهسا نظری از اراک برای نمایش «بگذار بخوابم اگر مردم» اهدا شد. رتبه سوم در این بخش مشترکا به سپیده ساری از اراک برای نمایش «بوتیک» و الهام تقوی از ساوه برای نمایش «دردسرهای مرد مرده» تعلق گرفت. نفیسه مهری بازیگر نمایش «بگذار بخوابم اگر مردم» و سمیه بختیاری بازیگر نمایش «بوتیک» از اراک حائز رتبه دوم شدند. رتبه اول بازیگری زن با اهدای تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به حمیده متولی از اراک برای بازی در نمایش «بوتیک» تعلق گرفت.

در بخش بازیگران مرد نیز مسعود فتاحی و حمیدرضا صالحی از اراک برای بازی در نمایش «شهر شکلاتی» و امید عباسی از اراک برای بازی در نمایش «بگذار بخوابم اگر مردم» شایسته لوح تقدیر و جایزه نقدی شدند. مهدی ذره از ساوه با بازی در نمایش «دردسرهای مرد مرده» و سعید کمانی از اراک به خاطر بازی در نمایش «بگذار بخوابم اگر مردم»، مشترکا حائز رتبه سوم این جشنواره شدند. رتبه دوم بازیگری مرد مشترکا به پوریا رضایی از اراک برای بازی در نمایش «بگذار بخوابم اگر مردم» و جواد روستایی از ساوه به خاطر بازی در نمایش «دردسرهای مرد مرده» تعلق گرفت. تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بازیگری مرد نیز از آن عادل عزیزنژاد و پوریا صالحی برای بازی در نمایش «بوتیک» شد.

در بخش کارگردانی نیز شهرام سلطانی از اراک با نمایش «بوتیک»،بهروز رحیمی کارگردان نمایش «رود در نیستگاه ۸۹۵» از دلیجان و افق ایرجی با نمایش «بگذار بخوابم اگر مردم»، به ترتیب حائز رتبه های اول تا سوم کارگردانی شدند.

در بخش نمایشنامه‌نویسی نیز سید مجید میرحسینی از تفرش برای نمایش «عاشقانه های دو اپیزود در جهنم» و مهدی شربتی از ساوه برای نمایش «بازمانده از یک جنایت جنگی» شایسته دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی شدند.

رتبه های اول تا سوم نمایشنامه‌نویسی نیز به آثار نمایشی بوتیک به کارگردانی شهرام سلطانی، «رود در نیستگاه ۸۹۵» به کارگردانی مهدی رحیمی و بهروز رحیمی از دلیجان و «بگذار بخوابم اگر مردم» به کارگردانی افق ایرجی تعلق گرفت.

رحمت اله کرمی، معاون فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی استان مرکزی در مراسم اختتامیه جشنواره گفت: هدف از برگزاری اینگونه جشنواره ها تقویت جریان هنر نمایش و تئاتر به ویژه در میان قشر جوان است.

وی با اشاره به اینکه تئاتر به مدد هنرمندان می تواند در کالبد تاریخ ثبت شود، افزود: در این مقطع بسیار مهم است که بتوانیم تئاتر را به عنوان یک هنر با پیشینه بسیار حفظ کنیم و به درستی به آیندگان انتقال دهیم. در تمامی هنرها از جمله هنر تئاتر باید جاذبه ایجاد شود و شرایط طوری مهیا شود که در سبد هزینه مردم رفتن به سالن های تئاتر گنجانده شود.

کرمی تصریح کرد: سیاست غیرمتمرکز در تئاتر، نابودی این هنر را به دنبال دارد.

در این آئین کیهان ملکی، بازیگر عرصه سینما و تئاتر و داور این جشنواره گفت: اگر از هنر تئاتر حمایت نشود این هنر دچار بحران شده و سرانجام به نابودی محکوم خواهد شد. وی با بیان اینکه جوانان ظرفیت های تئاتر کشور هستند و باید توانایی و هنر خود را دریابند، تاکید کرد: علاقمندان تئاتر نباید وارد برخی بازی هایی که به این هنر صدمه می زند شوند و محافل دوستانه و مبتنی بر همکاری هنر تئاتر باید همچنان پابرجا بماند.

ملکی اظهار داشت: در حوزه تئاتر، سیاست غیرمتمرکز تبدیل به یک سرطان می شود که در پایان مرگ این هنر بزرگ و ارزشمند را به دنبال دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کليه حقوق متعلق به فرهنگسراي آيينه اراک ميباشد 1392-1393