به مناسبت سالروز درگذشت زنده یاد استاد محمدمهدی هدایتی

24

صبح آدینه ۲۱ مردادماه ۱۳۸۴ بود، آماده شده بودم برای انجام کاری از منزل خارج شوم، تلفن منزل به صدا درآمد، گوشی را برداشتم…

آقای صفارزاده از همکاران فرهنگسرا بود، بغض گلویش را گرفته بود، با صدایی لرزان گفت: خبر را شنیده ای؟

با کمی تأمل، گفتم:  کدام خبر؟!

گفت: آقای هدایتی به رحمت خدا رفته اند.

گریه وجودم را گرفت، باور نمی کردم، خودم را به بهشت زهرا رساندم، مسؤولین فرهنگی، اصحاب فرهنگ و هنر، و هر کسی که این خبر دردناک را شنیده بود برای وداع با پیکر آن مرحوم که عاشقانه زیست و عاشقانه به دیدار حق می شتافت، خود را به بهشت زهرا می رساندند…

چه صبح غم انگیزی بود، چرا که از دست دادن یاوری توانا و دل سوز برای جامعه ی فرهنگی و هنری، مدیری لایق و شایسته برای امور فرهنگی و هنری، فرزندی در غایت ادب و تواضع برای پدر، پدری با محبت تمام برای زهرا و ضُحی عزیز، همسری در نهایت وفا، برادری دل سوز و با صفا، هنرمندی فرزانه و فرهیخته و…

برای همگان سخت و غیر قابل تحمل بود، اما شوق دیدار معشوق برای محمدمهدی عزیز که تمام اعمال و رفتارش در هر جایگاهی، فقط  و فقط  رضایت معبودش بود، شیرین می نمود.

مصداق این جمله را می توان در آخرین اثر خوشنویسی ایشان که در ۹ مردادماه ۱۳۸۴ در دوران ضعف و بیماری کتابت گردیده جستجو کرد:

فکر بهبود خود ای دل ز در دیگر کن        درد عاشق نشود به، به مداوای حکیم

آری! این گونه روح بلند استاد محمدمهدی هدایتی پس از سال ها خدمت صادقانه در عرصه ی فرهنگ و هنر و ایثار و شهادت به لقاءالله پیوست و پیکر مطهرش بر روی دستان دوستان هنرمند تشییع و در جوار پدران و مادرانی که روزی تمثال زیبای فرزندان شهیدشان به دستان پر توان او نقاشی می شد، در خاک آرمید(قطعه صالحین)، تا مزارش میعادگاهی برای دوستان هنریش که هر کدام خاطراتی بیاد ماندنی از او بیاد دارند باشد.

و حالا با گذشت سال ها از عروج او همچنان جای او و اندیشه های زلالش در فرهنگسرای آیینه خالی است.

۲۱ مرداد ۱۳۹۳ سالروز درگذشت آن عزیز سفر کرده گرامی باد

روحش شاد، یادش گرامی و جاوید باد

مرحوم استاد محمد مهدی هدایتی از هنرمندان متعهد، دلسوز و فعال استان مرکزی، در شهر اراک متولد و دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در کنار اساتید برجسته استان و کشور گذراند و به فراگیری خوشنویسی، نقاشی و موسیقی پرداخت. ایشان بعد از گذراندن تحصیلات دانشگاهی در رشته ادبیات و هنرهای تجسمی مشغول  به تدریس و تربیت دانش آموختگان و هنرمندان زیادی در رشته های هنرهای تجسمی، نقاشی و خوشنویسی شده و از سوی اساتید استان به عنوان بهترین و فعال ترین هنرمند استان انتخاب گردیدند.
آثار این هنرمند عزیز همچنان در نمایشگاه ها، نگارخانه ها و گالری های مختلف در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.
ایشان که از بدو تأسیس فرهنگسرای آیینه اراک مدیریت این مجموعه فرهنگی را بر عهده داشتند، پس از ارائه خدمات ماندگار، در سن ۳۶ سالگی بر اثر بیماری، به دیدار معشوق شتافتند.
مسئولان فرهنگی استان، نگارخانه ای به نام مرحوم محمد مهدی هدایتی، در موزه مفاخر استان مرکزی دایر نمودند.
همچنین سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای آیینه به پاس خدمات و تلاش های ارزنده و موثر ایشان در عرصه فرهنگ و هنر استان مرکزی، در دومین بزرگداشت وی در سال ۱۳۸۹ به نام سالن استاد محمدمهدی هدایتی نام گذاری گردید.

9 comments on “به مناسبت سالروز درگذشت زنده یاد استاد محمدمهدی هدایتی

 1. زهرا و ضحی هدایتی می‌گه:

  باسمه تعالی
  با سلام…

  با دیدن نام فرهنگسرا، دیدن باغچه ها، حوض آب، گل ها و دیدن نمایش ها و حتی سالن کنفرانس فرهنگسرا و فواره کوچک حوض، خاطرات پدرمان برایمان زنده می شد مخصوصا با دیدن “الله” بزرگی که همیشه برایمان مانند صندوقچه خاطراتمان بوده …

  در آن سال ها که شش و سه ساله بودیم سرمان گرم بازی های کودکانه بود، همیشه چشم به در داشتیم تا ببینیم کی سفرش تمام شده و به خانه بازمیگردد؛ ولی دیگر هیچ وقت نیامد.

  حال از شما متشکریم که بعد از گذشت چند سال نام و یاد و خاطر پدرمان را در ذهن ها همچنان ماندگار نگاه داشتید و دوباره خاطرات ما را زنده و به آن رنگ پاشیدید، رنگی که هر چند دوست داشتیم با قلم موی خودش قلب ما را رنگین می کرد

  با تشکر زهرا و ضحی هدایتی
  ۲۱ مرداد ۱۳۹۳
  نهمین سال درگذشت استاد محمدمهدی هدایتی

  • فرهنگی هنری می‌گه:

   رفتی و رفتن تو آتش نهاد بر دل …
   باسلام و عرض تسلیت به مناسبت این روز غم انگیز به شما یادگاران عزیز استاد و همه اهالی فرهنگ و هنر
   بی شک نام و یاد ایشان برای همیشه با نام فرهنگسرای آیینه و فرهنگ و هنر استان مرکزی گره خورده و اهالی فرهنگ و هنر همواره(همچون گذشته) به نیکی از خدمات ارزنده و ابعاد شخصیت آن بزرگوار یاد خواهند کرد و درود خود را نثار روح پاک ایشان می نمایند.
   سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز/مرده آن است که نامش به نکویی نبرند
   مسلما همواره منش، رفتار، تدین،اخلاق نیکو و شیوه مدیریت ایشان الگوی بنده و همکارانم در فرهنگسرای آیینه خواهد بود.
   روحشان شاد و یادشان گرامی باد
   ابراهیم فراهانی/مسئول فرهنگی هنری فرهنگسرای آیینه

 2. سید مهدی رحیمی می‌گه:

  ذره ای عشق از همه آفاق به .
  آفرین بر همت دوستان عزیزم در فرهنگسرای آیینه . دست مریزاد .
  صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید .

  • فرهنگی هنری می‌گه:

   سلام استاد ارجمند
   این امر حداقل وظیفه ما بوده
   در نظر داریم با توفیق الهی و مساعدت و همکاری دوستان هنرمند، ان شاءالله در آینده نزدیک مجموعه ای از آثار استاد را در نگارخانه مجازی فرهنگسرا(سایت پیش رو) جهت بهره مندی همه علاقه مندان ارائه کنیم.
   از دوستانی که آثاری از استاد را در اختیار دارند، درخواست همکاری داریم.
   باسپاس از همراهی شما با سایت فرهنگسرا

 3. مجتبی جمالی سلطانی می‌گه:

  با سلام و تشکر از همکاران فرهنگسرا.حقیر توفیق داشتم در سال ۸۲ و ۸۳ در سمت مسئول دفتر مرحوم هدایتی در فرهنگسرا فعالیت کنم.با دیدن تصاویر مربوط به ایشان و همکاران خاطرات سالهای گذشته زنده شد.بنده از استاد هدایتی مطالب زیاد و با ارزشی یاد گرفتم.برای شادی روح استاد هدایتی صلوات.
  تلفن حقیر ۰۹۱۸۸۱۵۴۱۳۷

 4. عباس می‌گه:

  روزی که آمدی زمادر عریان /جمعی به توخندان و توبودی گریان
  کاری بکن ای دوست که وقت رفتن/جمعی به تو گریان و تو باشی خندان
  روح بلند استاد هدایتی شاد

 5. محمد هدایتی می‌گه:

  باعرض سلام به پیشگاه آقا امام زمان (عج) و شهدای انقلاب و امام شهدا(ره) و بزرگ جانباز کبیر انقلاب حضرت امام خامنه ای و مسئولان اداره ارشاد بخصوص عزیزان فرهنگسرای آیینه، بنده برادر بزرگ این عزیز سفر کرده هستم که افتخار شاگردی برادر بزرگوارم را داشتم. از شما کمال تشکر را دارم بجهت اینکه رواج آثار و راه آن مرحوم را انجام دادید. خداوند به شما توفیق روزافزون عنایت بفرماید. برای آمرزش همه اموات بالاخص روح پر فتوج و شهادت گونه برادرم فاتحه مع الصلوات

  • هدایتی می‌گه:

   با سلام وارادت بیکران خدمت اهالی اهل هنر وقلم که مصداق واقعی آیه کریمه قرآن که می می فرماید: ن و القلم ومایسطرون. قلم و فکر وقتی در سایه قرآن و اخلاق قرار گرفت انسان همچون مرحوم استاد هدایتی خدایی و ماندگار می شود که بنده بعنوان برادر ایشان به این لیاقت و اخلاق افتخار می کنم که بسان گل پروانه هایی را به خود جلب می کند. وظیفه خود می دانم از بذل لطف و ارادت دوستان اهل قلم و دل به پاس زنده نگهداشتن یاد و خاطره این استاد فرزانه تشکر و قدر دانی داشته باشم و خدا قوت عرض می کنم.
   پاینده باشید و سرفراز.
   یاعلی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کليه حقوق متعلق به فرهنگسراي آيينه اراک ميباشد 1392-1393