کتابخانه

کتابخانه آیت الله العظمی اراکی ره

کتابخانه آیت الله العظمی اراکی ره با توجه به نیاز مبرم منطقه و مجموعه فرهنگسرای آیینه به کتابخانه، در سال ۱۳۷۸ افتتاح گردید، که هم اکنون تعداد ۱۹۵۵۸ نسخه (۱۷۶۲۸ عنوان) کتاب با موضوعات مختلف در این کتابخانه موجود می باشد. فعالیت های کتابخانه شامل عضوگیری و ارائه خدمات به گروه های سنی مختلف و عموم مردم است.

 • بخش کودک این کتابخانه با ۲۷۰۰ نسخه کتاب به طور مستقل آماده پاسخگویی به این گروه سنی است.
 • بخش مرجع نیز با ۱۸۰۰ جلد کتاب و مستقل از سایر بخش ها، خدمات متنوعی به پژوهشگران و محققین عزیز ارائه می نماید.
 • ۵۸ عنوان نشریه جهت بهره برداری مراجعین محترم در این کتابخانه موجود می باشد.
 • مسابقات نقاشی در گروه سنی کودک و نوجوان و مسابقات آنلاین و مکتوب، از طرف نهاد کتابخانه ها به صورت ماهیانه در این محل برگزار می گردد.
 • بخش تست های کنکور با وجود ۱۵۰۰ نسخه آماده پاسخگویی به مراجعین محترم می باشد.
 • سالن مطالعه با گنجایش ۴۰ نفر، از قسمت هایی است که تنها در اختیار اعضاء محترم قرار می گیرد.
 • نحوه عضویت: ارائه کارت شناسایی، یک قطعه عکس و پرداخت مبلغ ۴۵۰۰۰ ریال جهت عضویت یکساله(عضویت خانوادگی با تخفیف صورت می گیرد.)
 • جانبازان عزیز با ارائه کارت مربوطه می توانند به صورت رایگان ثبت نام نمایند.
 • آدرس وبلاگ کتابخانه: www.arakipl.blogfa.com
 • شماره تماس: ۳۳۱۲۵۳۸۹-۰۸۶

3 comments on “کتابخانه

 1. "کرم کتاب" می‌گه:

  شما اگر یک کتاب خوان حرفه‌ای و یا به عبارتی یک “کرم کتاب” باشید، در مقایسه با کسانی که کتاب نمی‌خوانند، ۳۲ درصد کمتر مبتلا به کاهش قوای ذهنی خواهید شد. در مقابل کسانی که اصلا عادت به خواندن و نوشتن ندارند، ۴۸ درصد سریع‌تر نسبت به کسانی با این فعالیت‌ها، دچار کاهش ظرفیت‌های مغزی خواهند شد.

  پس دست به کار شوید و کتاب بردارید، یا وبلاگی راه بیندازید! چرا که پیری، زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید، شما را گرفتار می‌کند که اصلا انتظار ندارید.
  حال توجه کنید که هنگام مطالعه و خواندن یک رمان یا نوشتن یک مطلب چه اتفاق یا اتفاقاتی در مغز شما رخ می‌دهند:
  هنگام خواندن کتاب، شما باید به صورت فعال کاراکترهای نوشته شده را در ذهن ترجمه کنید، یعنی یک بازسازی ذهنی از شخصیت‌ها و فضای داستان داشته باشید. در ادامه داستان و سیر آن مغز شما باید رابطه و نسبت شخصیت‌ها داستان را برای فهم داستان، حفظ کند.

  هنگام نوشتن نیز ذهن به همین اندازه درگیر است. چرا که باید در مرحله اول ایده را پیدا کنید، اطلاعات برای نوشتن این ایده را جمع‌آوری کنید، بعد آنها را به حافظه بسپارید، در ادامه روند باید روی این اطلاعات کار کرده و پردازش کنید و در آخر نیز درگیر جمله‌سازی و نوشتن شوید. این مراحل بسیار ساده نوشته شده است ولی همه این روند و تکرار آن، تمرینی بسیار مناسب برای حفظ و پویایی ذهن شما در تمام سنین خواهد بود.

  بنابراین امتحان کنید و از همین حالا خواندن و نوشتن را شروع کنید! اگر تاکنون شروع نکرده‌اید! به عبارتی کرم کتاب یا خوره کتاب شوید تا زمان و فرصت باقی مانده را از دست ندهید. کودکان خود را نیز از همان کودکی به خواندن و نوشتن عادت دهید.

 2. کتاب‌درمانی می‌گه:

  اصطلاح «بیبلیوتراپی» به‌معنای کتاب‌درمانی از دو واژه «بیبلیوس» به‌معنای «کتاب» و «تراپیا» به‌معنای «درمان» گرفته شده است. یونانیان باستان وقتی برای نخستین‌بار از قدرت شفابخش کتاب برای درمان ناخوشی‌ها و اختلال‌های ذهنی – روانی بیمارانشان استفاده کردند، از کتاب‌درمانی به‌عنوان یک شیوه درمانی و شفابخش مؤثر در میان دیگر شیوه‌های درمانی یاد کردند. در حقیقت یونانیان از کتاب به‌عنوان وسیله‌ و ابزاری برای شناسایی انواع اختلال‌های روانی و درمان آنها بهره بردند. در همین زمان بود که این گروه «درمانگاه روح» یا «تالار روان»را مناسب‌ترین نام‌ها برای کتابخانه‌ها یاد می‌کردند و کتابخوانی را جزئی از مکمل‌های روان‌درمانی می‌دانستند.
  براساس تقسیم‌بندی‌هایی که توسط کارشناسان صورت گرفته کتاب‌درمانی می‌تواند بسیاری از اختلالات روحی از قبیل افسردگی، غم و اندوه، طلاق، اعتیاد به موادمخدر، اعتیاد به الکل، خشونت‌های خانوادگی، معلولیت‌های جسمی- حرکتی و پذیرش زندگی تک‌والدی را که ازجمله شایع‌ترین بیماری‌ها و اختلال‌های زندگی در جوامع مدرن و امروزی است، تحت درمان قرار دهد. این شیوه‌درمانی می‌تواند به شکل انفرادی یا گروهی انجام شود. در این حالت باید متناسب با نیاز فرد و یا گروهی که در جلسه‌ کتاب‌درمانی شرکت می‌کنند کتابی انتخاب شود که بتواند به‌عنوان محرک اصلی سه مرحله شناسایی و همانندسازی، تطهیر و پالایش روحی و بینش درونی را در مخاطب ایجاد کند. چرا که انتخاب کتاب مناسب برای جلسه کتاب‌درمانی از جمله دشوارترین و حساس‌ترین مرحله‌ها است. زیرا انتخاب کتاب باید متناسب با سطح درک و علاقه مخاطب باشد و درونمایه‌ای متناسب با نیازهای او داشته باشد تا بتواند احساس او را برانگیزاند و او را وادار به تفکر کند و به این ترتیب بینش درونی او را تقویت کند.

  کتاب‌درمانی اگرچه یک فن درونی نیست، اما براساس آگاهی خواننده از فرایند پویایی که درون وی رخ می‌دهد پی‌ریزی شده است.

 3. هشدار می‌گه:

  توجه! توجه!
  هشدار جدی!
  کتاب از زندگیهایمان حذف شده است!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کليه حقوق متعلق به فرهنگسراي آيينه اراک ميباشد 1392-1393