نمایشگاه عکس بارگاه ملکوتی امام علی علیه السلام

81932492-70465925نمایشگاه عکس حرم مطهر امام علی علیه السلام شامگاه شنبه ۳ بهمن ماه  با حضور استاندار مرکزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی و جمعی از مدیران و هنرمندان در نگارخانه استاد اسماعیل آشتیانی گشایش یافت.

در این نمایشگاه ۲۶ اثر از آثار استاد محمد خوشرو به نمایش گذاشته شده و علاقه مندان می توانند تا روز پنجشنبه ۸ بهمن ماه در ساعات ۹ تا ۱۳ و ۱۶ تا ۱۹ از این نمایشگاه دیدن کنند.
محمد خوشرو به عنوان تصویرگر اماکن مقدس نجف، کربلا و حرم مطهر حضرت علی علیه السلام، روایتگر تغییرات ایجاد شده در این اماکن مقدس از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳ است و بیشترین مرمت و تغییرات معماری در حرم مطهر امام علی(ع) متعلق به همین دوره عکاسی است.

استاندار مرکزی در این آئین گفت: برگزاری نمایشگاه های مذهبی و به تصویر کشیده شدن حرم ائمه اطهار (ع) نشان از علاقه مندی ایرانیان و شیعیان به اهل بیت پیامبر(ص) است.
محمود زمانی قمی افزود: مردم خالق اصلی و آفریننده اصلی فرهنگ و هنر در هر جامعه هستند و دستگاه های فرهنگی تنها رسالت هدایتگری آن را برعهده دارند و نباید در مسیر آن خللی به وجود آورند.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی بر آمده از یک تحول فرهنگی است و مسئولان باید برای تعالی و پیشرفت کشور به این مهم نگاه ویژه داشته باشند.
استاندار مرکزی گفت: توجه به مسائل فرهنگی، کاهش مشکلات اجتماعی و بزهکاری را به همراه داشته و موجب می شود جامعه در مسیر تعالی خود حرکت کند.
زمانی قمی گفت: مردم استان مرکزی همواره در حوزه فرهنگ، دین و عرفان از جایگاه والایی برخوردار هستند و بزرگان زیادی از این استان برای تعالی فرهنگ عمومی کشور زحمت کشیده اند. استان مرکزی به بهشت مفاخر و بزرگان مشهور است و طبیعتا چنین جایگاهی حاصل نمی شود مگر اینکه جامعه ای هوشیار، بیدار و فرهنگی داشته باشیم.

استاندار مرکزی بیان کرد: جای اعتنایی که مجموعه های تاثیر گذار و دستگاههای مرتبط می بایست به این عمق فرهنگی در استان بدهند، خالی است. همه در این عرصه قصور کرده ایم، و باید آن را جبران کنیم، اما فرهنگ مقوله ای نیست که آن را به یک یا چند دستگاه حواله دهیم.

زمانی قمی اظهار کرد: فرهنگ مجموعه عناصر بسیار دقیق و به هم پیوسته ای است که مردم یک دیار خالق آن هستند. بر این اساس دستگاه ها می بایست نقش هدایت جوامع را برای پاسداشت این افتخار و افزودن به آن داشته باشند نه اینکه خود را متولی به وجود آمدن و بقای آن بدانند. من به این قائل نیستم که دستگاه ها می توانند فرهنگ را بسازند و یا حتی بقای آن را تضمین کنند. به وجود آمدن فرهنگ و تمدن کار یک مجموعه به هم پیوسته به نام مردم است، اما دستگاه ها نباید رسالت خود را به عنوان هدایتگر فراموش کنند.

زمانی قمی با بیان اینکه سهم فرهنگ در برنامه ششم سهم تقویت شده ای است، ابراز امیدواری کرد که به مقوله فرهنگ نه در استان مرکزی بلکه در همه ایران بیشتر توجه شود چرا که اگر این بخش تقویت شود خود به خود بسیاری از مشکلات در حوزه اجتماعی هم حل می شود.

استاندار مرکزی گفت: در حوزه اجتماعی نباید به صورت انتزاعی و مجرد به دنبال راه حل بگردیم اگر بسیاری از راه حل های مشکلات اجتماعی را در ارتقای فرهنگ جستجو کنیم سریعتر به نتیجه می رسیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در این آئین گفت: تاکنون نمایشگاه عکس حرم حضرت علی (ع) در ۲۷ استان کشور برگزار شده و در چهار استان قم، اصفهان، شهرکرد و کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود.
وی ادامه داد: برپایی چنین نمایشگاهی و دیدن آثار هنرمندان ایرانی در حرم حضرت علی (ع)، بیانگر هنر ایرانیان از سال های بسیار دور در خدمت اسلام بوده و نشان گر تمدن و هنر غنی ایرانی است.

محمد خوشرو نیز با اشاره به اهداف برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد: علاقه مند به معماری اسلامی ایرانی هستم . در سال ۸۸ به دفعات به عتبات عالیات مشرف شدم و بیش از ۲۰ بار عکاسی کردم. هدف اولم این بود که تجلیات بیرونی معماری ایرانی اسلامی را بشناسم و در قالب عکس به علاقه مندان معرفی کنم. در این راستا دو کتاب از عتبات کشور عراق تحت عنوان نسیم سحر و کتاب سجده صاحبنظران و کتابی مربوط به عکس های بارگاه امام رضا (ع) به چاپ رسیده است.
وی افزود: ٨٠ درصد آثار هنری موجود در حرم حضرت علی (ع) از جمله کاشی و میناکاری ها توسط هنرمندان ایرانی در دوره های مختلف و به خصوص در دوران قاجار انجام شده است. عکاسی این مجموعه از دیدگاه یک زائر کنجکاو است که از سمت های مختلف حرم گرفته شده است. این نمایشگاه خردادماه برای اولین بار در تهران برگزار شد و تاکنون در ۲۸ استان کشور به مدت یک هفته برگزار شده است. این آثار بعد از نمایش در اراک در استان های قم، اصفهان، چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد نیز به نمایش درخواهند آمد.

وی اظهار کرد: از این طریق می توانیم کلیه کسانی که در تمام دوران شکل گیری، احداث، مرمت و نگهداری عتبات عالیات نقش داشته اند را تجلیل کنیم.

عکس های از ایوان طلا، ایوان نجف، باب امام رضا (ع)، کتیبه های خطی، قبه حرم، درِ ضریح و رواق حضرت ابوطالب (ع) بخشی از ٢۶ عکس به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کليه حقوق متعلق به فرهنگسراي آيينه اراک ميباشد 1392-1393