کنسرت موسیقی ایرانی نفیر

IMG_0808v

کنسرت موسیقی ایرانی نفیر، به مناسبت بزرگداشت «استاد سعید هرمزی» در روزهای ۲۲ و ۲۳ بهمن ماه در سالن استاد هدایتی فرهنگسرای آیینه اراک برگزار گردید.

در این کنسرت سیدحامد موسوی با اجرای سازهای کوبه‌ای(تنبک، بم تنبک، دایره و طبلا) و مهدی صالحی با نوازندگی سه تار بر روی صحنه حاضر شدند.

بررسی سه تارنوازی معاصر به همراه پژوهشی در شیوه سه تارنوازی استاد سعید هرمزی، با حضور افتخاری پژوهشگر موسیقی «بهروز مبصری»از دیگر بخش های این کنسرت بود.

این هنرمندان در بخش اول آواز ابوعطا و  آواز اصفهان را به سبک زنده یاد هرمزی اجرا نموده و در بخش دوم به اجرای راست پنجگاه و نوا به شیوه معاصر پرداختند.

سعید هرمزی در سال ۱۲۷۶ خورشیدی در تهران، محله سنگلج (پارک شهر فعلی) متولد شد. پدرش مرحوم “میرزاحسین خان ثقه‌السلطنه” از مدیران و صاحب منصبان دوران قاجار و مادرش شاهزاده ملوک خانم بود که از معلمین خصوصی، پیانو، زبان فرانسه و انگلیسی را آموخته و با این هنرها آشنا بود. فرزندان او نیز کم و بیش در کنار مادر هنرمند و هنردوست، علاقه‌ای به این هنرها پیدا کرده بودند.

هرمزی تمام اندوخته‌هایی را که از استادش فراگرفته بود به خوبی می‌نواخت. انگشت راست محکم و چپ روان و سریعی داشت که با قدرت و سرعت و نرمی روی سه تار حرکت می‌کردند. به علت کسالت و عمل جراحی، وزن تار و صدای آن به گوش وی سنگین می‌آمد و سه تار را برای نواختن ترجیح داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کليه حقوق متعلق به فرهنگسراي آيينه اراک ميباشد 1392-1393