گزارشی از یادمان استاد عطاء اله مجدی

DSC07405یادمان استاد سید عطاء اله مجدی در روز ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ باحضور جمعی از پیشکسوتان هنری و ادبی، هنرمندان و اعضای انجمن های هنری و ادبی در سالن استاد هدایتی برگزار شد.

محمدعلی داودآبادی استاد ادبیات مراکز دانشگاهی در این آیین گفت: مرحوم مجدی به معنای واقعی یک معلم فرهیخته و ارزشمند بود که بیشتر عمر پربرکت خود را به نشر هنر و ادبیات پرداخت و عمر پرمایه این عزیز بزرگوار به تربیت دانش آموزان و نوجوانانی صرف شد که امروز درجات علمی و مدارک عالی را در رشته های مختلف اخذ و سرمایه فرهنگی و ادبی جامعه محسوب می شوند. استاد مجدی فعالیت چشمگیری در انجمن های ادبی و هنری داشته و به تالیف چندین کتاب از جمله هزارگوهر، گنجینه حکمت، گل های جاویدان و گنجینه عرفان پرداخته است.

در این آیین از تمبر یادبود استاد سیدعطاءاله مجدی با حضور مدیر کل پُست استان مرکزی، مسئولین فرهنگی استان، خانواده استاد و اساتید و هنرمندان پیشکسوت رونمایی شد.

اجرای گروه موسیقی نکیسا و فغان و شعرخوانی نمایندگان انجمن های ادبی اراک از بخش های دیگر برنامه بود.

استاد عطاء اله مجدی نویسنده و شاعر برجسته و مسئول انجمن ادبی قائم مقام فراهانی سال ۱۳۰۳ خورشیدی در قریه خانقاه بالای شراء اراک دیده به جهان گشود.

وی در خردادماه ۱۳۳۳ از دانشگاه تهران در رشته حقوق و علوم سیاسی لیسانس گرفت و در این مدت مراحل گوناگون خدمات آموزشی را از آموزگاری دبستان تا ریاست دبیرستان گذراند.

آخرین سمت او پیش از بازنشستگی در سال ۱۳۵۸ ریاست دبیرستان صمصامی بیات اراک بود که در ردیف بهترین مدارس کشور بود.

سال ۱۳۶۰ برای اولین بار تصمیم به نویسندگی و چاپ اولین کتاب را گرفت و در این سال ها ۱۲ اثر را به صورت مکتوب درآورد که عمده این کتاب ها و آثار با محوریت مکارم اخلاق و قرآن کریم همراه بوده است.

«هزار گوهر» ترجمه سخنان کوتاه حضرت علی علیه السّلام به نظم و نثر فارسی، «گنجینه حکمت» دنباله هزار گوهر، «سخنان جاویدان» ترجمه کلمات قصار حضرت خاتم الانبیاء صلّ الله علیه و آله به نثر و نظم فارسی، «گفتار بزرگان جهان به شعر»، «گنجینه عرفان» در زمینه داستان به شعر، «سخن های ماندگار» ترجمه دیوان منسوب به حضرت علی علیه السّلام به نثر و نظم فارسی، «قرآن برای همه» ترجمه و توضیح مختصر کلام الله مجید به فارسی سره، «پژوهشی درباره قرآن»، «دیوان اشعار» از جمله آثار این استاد بزرگوار است.

استاد در روز ۲۹ خرداد ۱۳۹۱ دار فانی را وداع گفت و در قطعه هنرمندان آرامستان اراک به خاک سپرده شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

کليه حقوق متعلق به فرهنگسراي آيينه اراک ميباشد 1392-1393